MG305 FINAL EXAM PART 2 FALL 2020 APPLICATION PROBLEMS COMPLETE 2 PROBLEMS BREAKEVEN PROBLEM 26. An ice cream store sells a pint of ice cream for $4.00 each. The shop incurs a monthly fixed cost of...

1 answer below »

View more »
Answered Same DayDec 14, 2021

Answer To: MG305 FINAL EXAM PART 2 FALL 2020 APPLICATION PROBLEMS COMPLETE 2 PROBLEMS BREAKEVEN PROBLEM 26. An...

Rajeswari answered on Dec 15 2021
157 Votes
Problem 26
    Problem 26                    26.    An ice cream store sells a pint of ice cream for $4.00 each. The shop incurs a monthly fixed cost of $2,000 which includes salaries and rental. The va
riable cost per pint of ice cream is $1.50. The company is currently selling 600 pints per month.
    Known parameters:
    Selling price per unit    $4.00
    Fixed cost    $2,000.00
    Variable cost per unit    $1.50
                    A.         How many pints per month does the store need to sell to break-even?
    Input Data
    Number of units    800
    Contribution per unit    $2.50
    Results
    Total revenue    $3,200.00
    Fixed cost    $2,000.00
    Total variable cost    $1,200.00
    Total cost    $3,200.00            B.       Using Goal Seek what is the new selling price per pint to achieve a profit of $10,000, if the company continues to sell 600 units
    Profit    $0.00                Selling price should be 21.50 with other costs remaining the same to get profit of 10000 dollars
    BEP    $800.00
    BEP$    $0.00
                        C. Using Goal Seek what is the new quantity that the store must sell to achieve a profit of $10,000, if the price remains at $4
    B.
    Known parameters:                    4800 units should be sold to get a profit of 10000 for selling price 4 dollars.
    Selling price per unit    $21.50
    Fixed cost    $2,000.00
    Variable cost per unit    $1.50
    Input Data
    Number of units    600
    Results
    Total revenue    $12,900.00
    Fixed cost    $2,000.00
    Total variable cost    $900.00
    Total cost    $2,900.00
    Profit    $10,000.00
    BEP    $100.00
    BEP$    $10,000.00
    C
    Known parameters:
    Selling price per unit    $4.00
    Fixed cost    $2,000.00
    Variable cost per unit    $1.50
    Input Data
    Number of units    4800
    Results
    Total revenue    $19,200.00
    Fixed cost    $2,000.00
    Total variable cost    $7,200.00
    Total cost    $9,200.00
    Profit    $10,000.00
    BEP
    BEP$
800 pints per month should be sold to break even.
Problem 27
    Problem 27
        Produce A    Prodcut B    Product...
SOLUTION.PDF

Answer To This Question Is Available To Download

Related Questions & Answers

More Questions »

Submit New Assignment

Copy and Paste Your Assignment Here
April
January
February
March
April
May
June
July
August
September
October
November
December
2025
2025
2026
2027
SunMonTueWedThuFriSat
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
00:00
00:30
01:00
01:30
02:00
02:30
03:00
03:30
04:00
04:30
05:00
05:30
06:00
06:30
07:00
07:30
08:00
08:30
09:00
09:30
10:00
10:30
11:00
11:30
12:00
12:30
13:00
13:30
14:00
14:30
15:00
15:30
16:00
16:30
17:00
17:30
18:00
18:30
19:00
19:30
20:00
20:30
21:00
21:30
22:00
22:30
23:00
23:30